DPP

Rakouský státní železniční koncern ÖBB provozující 4 965 km tratí zahájil rok 2023 oznámením investic do železniční infrastruktury ve výši 3,38 mil. EUR (přibližně 81,2 mld. Kč) v různých spolkových zemích. Hlavní část finančních prostředků ve výši 1,2 mld. EUR půjde na východ země a do Štýrska 642 mil. EUR. Investice jsou součástí balíčku výdajů na výstavbu ve výši 19 mld. EUR (což je 456,3 mld. Kč) do roku 2028.

Investice podle spolkových zemí:

Voralberg: 52 mil. €,
Solnohradsko: 171 mil. €,
Horní Rakousko: 331 mil. €,
Korutany: 379 mil. €,
Tyrolsko: 536 mil. €,
Štýrsko: 642 mil. €,
Metropolitní Východní region: 1,2 mld. €

Důraz na tunely

Velká část stavebních prací v Tyrolsku se bude soustředit na přístupovou trasu k novému Brennerskému úpatnímu tunelu, jako jsou další průzkumné vrty a pokrok v rozšiřování uzlu Schaftenau – Radfeld. Dále vylepšení stanic v Telfs-Pfaffenhofen a Fritzens-Wattens. ÖBB se také bude snažit uzavřít několik železničních přejezdů v Tyrolsku a přijmout bezpečnostní opatření pro ostatní.

Velká část prací na Koralmské železnici (Koralm Bahn) bude realizována ve spolkové zemi Štýrsko, a proto se v této spolkové zemi tolik investuje. Štýrsko uvidí do roku 2028 2,8 mld.EUR. Cílem koncernu ÖBB je zahájit pokládku kolejí v 33 km dlouhém tunelu Koralm a průlom v tunelu v Semmering. Nové spojení měst Graz (Štýrsko) a Klagenfurt (Korutany) novou tratí o délce 130 km bude v tunelech v délce 47 km, z toho Koralmský tunel s délkou 33 km.

Mezi další snahy koncernu ÖBB patří posílení solárních elektráren, modernizace železničních stanic, zvýšení úsilí o pokračování elektrizace tratí a rozšíření kapacity stávajících tratí konvenční železnice.