[quote]Řecko dokončilo prodej železniční společnosti TRAINOSE italské státní železnici Ferrovie dello Stato (FS), která za ní zaplatí 45 milionů eur (1,17 miliardy Kč). Prodej železnice je součástí privatizačního programu, který je jednou z klíčových podmínek záchranného programu země. Prodejem státních aktiv by Řecko mělo do roku 2018 získat šest miliard eur.[/quote]

,,Je to velmi významná investice a řekl bych také počátek celé řady důležitých investic Itálie do řecké ekonomiky,“ prohlásil předseda řecké vlády Alexis Tsipras.

Italská společnost uvedla, že je připravena v následujících letech vynaložit až půl miliardy eur na modernizaci železnic, zejména na nákup nových vlakových souprav.

Prodej zachránil řecké železnice před zavřením. Pokud by vláda firmu nezprivatizovala, musela by vrátit více než 700 milionů eur, které podnik získal v rámci státní pomoci, což by znamenalo uzavření firmy.

Nynější úspěšný prodej je součástí privatizačního procesu, k němuž zadlužené Řecko přistoupilo výměnou za mezinárodní finanční pomoc v rámci záchranného programu dohodnutého s věřiteli v létě 2015.

Zdroj: ČTK