Řecko pravděpodobně zruší prodej přístavu Alexandrupolis, uvedla dnes s odkazem na své zdroje agentura Reuters. Město na severu Řecka, kde je plovoucí zásobník zemního plynu a jednotka pro zpětné zplynování, získalo na geopolitické důležitosti po vypuknutí války na Ukrajině. Alexandrupolis leží poblíž Bulharska a Turecka a podle Reuters má potenciál stát se energetickým uzlem pro střední Evropu.

Řecko v září dostalo dvě závazné nabídky na převzetí 67procentního podílu v přístavu. Loni byly vybráni čtyři investoři, kterým bylo povoleno se prodeje zúčastnit. Nabídku učinila společnost Quintana Infrastructure and Development prostřednictvím Liberty Port Holdings Single Member a firma International Port Investments Alexandroupolis. To je společný podnik firem Black Summit Financial Group, Euroports, EFA Group a GEK Terna.

„Nejpravděpodobnější scénář je ten, že tendr se zruší. Souvisí to se zvýšením důležitosti role alexandrupoliského přístavu po ruské invazi na Ukrajinu,“ řekl zdroj z řecké privatizační agentury HRADF. Důvody související s geopolitickým vývojem v regionu zmínil v souvislosti s možným zrušením tendru i zdroj z vlády. Privatizační agentura bude mít jednání ve čtvrtek.

Zdroj : ČTK