Řecká vláda kritizovala Turecko, že ve středu večer odmítlo vpustit nad své území letadlo s řeckým ministrem zahraničí Nikosem Dendiasem, který se vracel z návštěvy v Iráku. Letoun se šéfem řecké diplomacie tak musel 20 minut kroužit v iráckém pohraničí, než mu turečtí dispečeři povolili přelet. Podle Ankary šlo o technickou záležitost, řecký letoun podle ní nedodal včas letový plán.

„Zmíněný letoun vzlétl z Iráku, aniž dodal letový plán prostřednictvím systému Eurocontrol,“ uvedlo dnes v prohlášení turecké ministerstvo zahraničí. „Když letadlo dorazilo k našemu vzdušnému prostoru, plán jsme si urgentně vyžádali od iráckých úřadů a po jeho obdržení se let bezpečně uskutečnil,“ citoval z prohlášení deník Hürriyet.

Mluvčí řecké vlády dnes incident označil za „další v sérii tureckých provokací“. „Doufám, že podobný incident se nebude v budoucnu opakovat,“ řekl mluvčí Stelios Petsas novinářům.

Mezi historickými rivaly Tureckem a Řeckem se letos v létě zostřilo napětí ohledně průzkumu těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří. Už několik let se tyto dvě členské země NATO přou o právo na těžbu v oblasti kolem Kypru, který je přes 40 let rozdělen na řeckou a tureckou část. Severokyperskou tureckou republiku ale uznává jen Ankara, řecká část je členem Evropské unie.

Letos se vztahy Ankary a Atén vyhrotily mimo jiné kvůli oblasti kolem řeckého ostrůvku Kastellorizo, který leží jen asi tři kilometry od jižního pobřeží Turecka a kam naposledy tento týden Turecko opět poslalo průzkumnou loď Oruç Reis. Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias to ve středu označil za „nelegální aktivitu Turecka na řeckém pevninském šelfu“.

 

Zdroj : ČTK