[quote]Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zadalo stavbu 7,4 kilometru dlouhého úseku dálnice D11 ze Smiřic do Jaroměře stavební společnosti Porr. Zvítězila s nabídkou zhruba 1,5 miliardy korun v soutěži mezi osmi uchazeči. Vyplývá to z informací zveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek. Stavební práce by v ideálním případě mohly začít na jaře se začátkem nové stavební sezony.[/quote]

,,Stavba byla připravená k zahájení už během letošního podzimu, přípravy ale zdržel rozklad hnutí Děti Země,“ řekl ČTK mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Smlouvu se zhotovitelem ředitelství podepsalo minulý týden.

Nový úsek dálnice navazuje na plánovanou novostavbu trasy z Hradce Králové do Smiřic, kterou za 2,6 miliardy postaví společnost Eurovia. U obou úseků dosáhl státní investor v soutěžích slev; proti očekávaným cenám jsou vysoutěžené ceny přibližně o třetinu nižší.

Oba úseky dálnice D11 patří mezi takzvané prioritní stavby, pro které vláda vyjednala výjimku spočívající ve zrychleném posuzování dopadu projektu na životní prostředí.

Od zahájení stavby „hradecké“ dálnice D11 uplynulo letos v září už 39 let. Z plánovaných 154 kilometrů jich stále chybí 62. Naposledy byl letos v srpnu otevřen zhruba dvaapůlkilometrový úsek, který ŘSD budovalo tři roky a díky kterému se dálnice dostala k Hradci Králové. Dálnice by od Hradce Králové měla pokračovat dál na Jaroměř a poté k polským hranicím v Královci u Trutnova, kde se má napojit na budovanou polskou silnici S3.

Zdroj: ČTK

DPP