Zdroj: Pixabay.com
DPP

[quote]Rok 2017 byl podle předběžné bilance nejbezpečnějším rokem v civilní letecké dopravě. Podle nizozemského střediska pro leteckou bezpečnost (ASN) zahynulo během uplynulého roku při devíti leteckých neštěstích celkem 67 lidí, tedy nejméně v zaznamenané historii. Smrtelné nehody velkých osobních letadel ASN v roce 2017 nezaznamenala vůbec žádné.[/quote]

Z 67 obětí zahynulo přímo na palubě letadel 32 lidí, zbylých 35 zemřelo v důsledku leteckých neštěstí na zemi. Podle statistik ASN letadla ročně přepraví asi 3,7 miliardy pasažérů, v roce 2025 by to mohlo být dokonce devět miliard. Většina strojů, které v loňském roce havarovaly, byla letadla sportovní a nákladní.

Statistika ASN nezahrnuje nehody vojenských letadel nebo malých letounů do kapacity 14 pasažérů.

V roce 2016 při šestnácti neštěstích civilních letadel zahynulo podle ASN 303 lidí. Nejtragičtější nehodou civilního stroje byl pád letadla bolivijských aerolinek v Kolumbii, při němž zahynulo 71 lidí včetně členů brazilského fotbalového týmu Chapecoense. V roce 2015 ASN napočítalo 560 mrtvých při nehodách civilních strojů.

Statistická pravděpodobnost, že člověk přijde při civilním letu v důsledku havárie o život, byla v 70. letech v průměru jedna ku 264.000. Loni to bylo jedna ku 127,5 milionu.

Zdroj: ČTK