Zdroj: Freeimages.com

[quote]Britská společnost Rolls-Royce má po problémech s výrobou motorů Trent 1000 potíže také s typem Trent 7000. Výrobci letadel Airbus jich pro jeho letoun A330neo proto letos dodá méně, než plánoval. Rolls-Royce ale potvrdil výhled hospodaření na letošní rok. Rolls-Royce prohlášením reagoval na zprávu agentury Bloomberg, po jejímž zveřejnění akcie podniku spadly asi o 13 procent na nejnižší úroveň od dubna 2017. Později ztrátu zmírnily.[/quote]

Rolls-Royce uvedl, že problémy v počáteční fázi nových projektů nejsou v tomto odvětví ničím neobvyklým a že finančních cílů se nedotknou. V příštím roce by se výroba motorů Trent 7000 měla zásadně zvýšit a firma by měla i splnit závazky vůči zákazníkům.

Letošní plán dodat 550 velkých motorů Rolls-Royce všech typů firma o 50 kusů nesplní. Airbusu do konce října dodá pouze deset z 30 slíbených motorů Trent 7000. Kvůli tomu oslabily také akcie Airbusu, které odpoledne odepisovaly skoro tři procenta.

Problémy s dodávkou motorů mají na Airbus zásadní dopad. Širokotrupý stroj Airbus A330 je totiž pro podnik druhým stěžejním zdrojem příjmů. Tím prvním je jeho nejprodávanější letoun A320, jeho odbyt nyní vázne.

Rychlejší opotřebovávání lopatek motoru řeší Rolls-Royce už přes dva roky u typu Trent 1000, který se používá v letadlech Boeing 787 a z něhož vychází i Trent 7000. Šéf společnosti Warren East ale v červnu prohlásil, že nový typ motoru se nepotýká s problémy, jaké potkaly motory Trent 1000.

Zdroj: ČTK