[quote]Vážení čtenáři, dovolte nám, abychom Vás přívítali u dalšího dílu Snídaně s osobností , do které jsme si tentokrát pozvali předsedu představenstva společnosti Aimtec, pana Romana Žáka. Ve snídani si s námi popovídal o tom, od čeho tu Aimtec vlastně je, co je nejdůležitější při digitalizaci pohybu zboží, budoucnosti firmy a mnoho dalšího.[/quote]

1) Mohl byste krátce představit firmu Aimtec?

Aimtec pomáhá svým zákazníkům udělat důležité kroky k automatizaci a digitalizaci jejich výroby a logistiky. Námi zaváděné systémy detailně řídí pohyb materiálu a výrobků od vyskladnění dodavatelem až po dodávku zákazníkovi a harmonizují tento pohyb s výrobou.  Staráme se nejen o interní logistiku, ale také o elektronickou komunikaci, plánování, detailní řízení výroby a integraci se všemi „věcmi“, stroji a systémy. A hlavně sladění toho všeho dohromady.

2) Co byste řekl, že je nejdůležitější při digitalizaci pohybu zboží?

Lidé. Ti totiž systémy řídí, ale také jsou na straně uživatele. Je tedy důležité, aby u každého projektu digitalizace byl tým, který ho dovede ke zdárnému konci a který jeho výsledek vezme za svůj a bude jej i nadále ladit a rozvíjet. Digitalizace je totiž o změně, prostředí firem jsou proti změnám rezistentní a vlastníci projektu na straně zákazníka musí tuto změnu skutečně prosadit a udržet, což někdy bývá náročný a bolestný proces. Až přínosy pak ukáží, že to za to skutečně stálo.

3) Jaké má firma do budoucna plány?

Chceme našim zákazníkům i nadále přinášet nové technologie, o kterých si myslíme, že mají smysl. Jednou z nich jsou Location Based Services – sledování výrobků, boxů i flotily v reálném čase. Také převádíme naše technologie do cloudu, rozvíjíme práci s obrovským množstvím sebraných dat a zkoumáme třeba i možnosti využití virtuální nebo rozšířené reality v průmyslu.

 

4) Čím by se mohla firma pochlubit?

Kromě našich projektů po celém světě jsme hrdí na konferenci TAL, která se letos koná už 19. rokem a program opět slibuje zajímavou diskuzi. Také se snažíme podporovat mladé lidi a studenty, ať už skrze naše projekty #AimtecAcademy nebo #AimtecHackathon, tak spoluprací se ZČU. Plzeň je technologicky na špičce, a i proto zde pořád zůstává naše sídlo.

5) Je něco, na co jsme se nezeptali, ale k čemu byste se chtěl vyjádřit?

Je to právě poslední zmíněné školství. Přijde mi, že ztráta našeho školství za školstvím ostatních zemí rychle narůstá. Možné příčiny vidím v izolaci od průmyslové praxe a stále starém způsobu přemýšlení spojeným s obavou otevřít se a skutečně spolupracovat s okolním světem.