DPP

[quote]Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo největší stavbu nové silnice v Plzeňském kraji za posledních sedm let. Jde o pětikilometrový úsek silnice první třídy na Tachovsku z Janova k Nové Hospodě zhruba za 200 milionů korun. Díky němu se řidiči mířící ze sousedního Chebska dostanou až na dálnici D5, která vede z Prahy do Německa. Je to poslední úsek dálničního přivaděče od stavby dokončené v roce 2011. ČTK to řekl Miroslav Blabol z plzeňské ŘSD. Silnice, kterou hojně využívají kamiony, sníží nehodovost v obcích na Tachovsku.[/quote]

Oficiálně se začne stavět v polovině března.

,,Stavba s menším mostem je plánovaná na dva roky, ale budeme se ji snažit stihnout do 1,5 roku,“ řekl Jan Muzika, ředitel plzeňského závodu firmy Eurovia, která je ve sdružení s Berger Bohemia.

Náklady byly ještě v roce 2011 odhadovány na 400 milionů Kč. Půjde o druhou a poslední etapu silnice Kočov – Nová Hospoda na tahu I/21, což je součást páteřního dálničního přivaděče mezi hraničním přechodem Pomezí na Chebsku, odkud se vozy jedoucí přes Cheb, Mariánské Lázně a Planou napojují na mimoúrovňovou křižovatku Nová Hospoda u D5. Od zprovoznění dálnice před 21 lety se tam zvýšila hustota dopravy třikrát.

Silnice se měla stavět už předloni, ale u mnoha dopravních staveb v ČR přestaly platit staré posudky EIA, protože Evropská komise odmítla uznat ty, které vznikly podle starého zákona z roku 1992 před vstupem ČR do EU. Posuzování vlivu na životní prostředí se proto muselo opakovat.

Už v září 2011 byla otevřena první část z Kočova do Janova v délce 4,13 kilometru za 778 milionů Kč. Postavila ji také Eurovia s Bergrem. Spojení firem má podle Muziky obchodní i kapacitní výhody. Obě mají v blízkosti lomy na kámen i obalovny, což stavbu zrychluje. Už v říjnu 2003 otevřelo ŘSD na trase z Plané na Tachovsku k D5 obchvat Brodu nad Tichou a o čtyři roky později obchvat Plané.

Zdroj: ČTK