Zdroj: Pixabay.com

Každý průmysl prochází transformační fází automatizace a digitalizace. Není tomu jinak ani v oblasti logistiky. I v tomhle průmyslovém odvětví je pozorovatelný technologický posun, a to ve formě zavádění automatizovaných technologií.

Automatizované stroje, které užívají algoritmy umělé inteligence samozřejmě znamenají velký potenciál pro rozvoj logistického průmyslu. Skutečnou otázkou je, jak ale taková bude budoucnost logistického průmyslu bude vypadat?

1. Autonomní flotila

Samořízená auta nebo rovnou autonomní vozový park nejsou až tak překvapivým konceptem. Projekt je ve zkušební fázi a je jedním z nejslibnějších sektorů. Nepochybně nabízí širokou možnost užití a rozvoje.

Firma Amazon je průkopníkem v zavádění automatizované technologie. Doručování zakoupeného zboží drony? V současnosti se tento trend těší obrovské popularitě a celý nápad se neustále rozvíjí a zdokonaluje. Očekává se, že trend automatizace se rozšíří i na námořní a nákladní průmysl. V současné době je tato technologie omezena pouze na drony a doručovaní na kratší vzdálenosti. Automatizované flotily jsou ale zcela určitě budoucností logistiky.

Technologický pokrok v podobě automatizace povede ke zvýšení efektivity celého odvětví. Zvýšená efektivita bude taky znamenat větší konkurenci v oblasti logistiky a následně snahu o ještě větší zdokonalení automatizovaných technologií.

Kromě toho, že automatizace ušetří čas, nákladní automobily budou šetřit i prostor. Automatizace lodního a dokovacího procesu znamená, že se v těchto odvětvích nahradí manuální práce a bude se cílit na co největší efektivitu.

2. 3D tisk v logistice

Rozmach 3D tisku je obrovský a rozšiřuje se exponenciálním tempem. V roce 2014 zaznamenal trh s 3D tiskem průměrnou roční míru růstu 35,2% na celém světě. Analytici trhu se domnívají, že pokud naše ekonomika změní způsob, jakým v současnosti produkty vyrábíme, bude mít tento proces významný dopad i na to, jak tyto produkty následně dodáváme nebo přijímáme.

3D tisk může mít pozitivní dopad na logistický průmysl. Může zcela změnit systém skladování. Vývoj technologie 3D tisku znamená, že výrobci se mohou rozhodnout pro zakázkovou možnost tisku vedoucí ke snížení nákladů na dopravu a skladování.

Kromě toho lze s pomocí 3D technologie vytisknout i složité věci. Nahradí tak celý výrobní proces na montážních linkách v továrnách. Výroba s velkým objemem nebude nadále třeba, sníží se výrobní doba a poklesnou náklady spojené s manuální činností.

3. Nahrazení paliv a snížení množství uhlíkové stopy

Jsme šetrnější k životnímu prostředí než dříve. Což je chvályhodné. Každé odvětví se snaží snížit svou uhlíkovou stopu tím, že hledá udržitelný a ekologický obchodní model.

Nákladní a námořní průmysl nezůstává pozadu. Některé společnosti se pokoušejí vyvinout technologii, pomocí níž mohou být lodě na „baterky“ a nahradit tak plyn a naftu. Nové flotily nákladních lodí tak významně ovlivní znečišťování ovzduší a vody.

4. Řešení rozšířené reality

Rozšířená realita způsobila revoluci a změnila způsob, jakým lidé mezi sebou vzájemně komunikují. Tato technologie má obrovský dopad na každou oblast průmyslu. Prostřednictvím rozšířené reality mohou lidé simulovat situace v reálném životě, a to pomocí počítačem generovaných senzorických vstupů.

Rozšířená realita může výrazně zlepšit efektivitu operací prováděných v logistickém průmyslu. S pomocí technologie AR mohou manažeři získat důležité informace o svém vozovém parku, jako je druh nákladu, jeho váha a místo určení. Může také předem identifikovat potenciální škody a chyby v zásilkách nebo nákladu. To samo o sobě sníží celkové provozní náklady společnosti zabývající se logistikou a zlepší její služby.