Invoitix

[quote]Katastrofa ruského letadla Suchoj Superjet 100 z počátku května odhalila závažné problémy v ruském leteckém průmyslu. Při slyšení v ruském parlamentu to dnes uvedl generální prokurátor Jurij Čajka. Letoun společnosti Aeroflot se krátce po startu do Murmanska pokusil na moskevském letišti Šeremeťjevo o nouzové přistání, při němž vzplály motory a shořela zadní část letadla. Zahynulo 41 ze 78 lidí na palubě.[/quote]

Bezpečnost ruské letecké dopravy neodpovídá mezinárodním požadavkům, neplní se ani závazky plynoucí z konvence o mezinárodní civilní letecké přepravě, upozornil poslance generální prokurátor. Program bezpečnosti ruské letecké dopravy nebyl od roku 2008 aktualizován a za jeho realizaci nikdo nenese odpovědnost.

Ministerstvo dopravy nevypracovalo normy pro hodnocení letecké techniky ani letového personálu, řekl Čajka. Ruské úřady nepodnikají náležité kroky k vyřazení letadel neodpovídajících bezpečnostním normám. Přes 400 ruských dopravních letadel prošlo konstrukčními změnami, které neschvalovala žádná státní kontrola. Ruská prokuratura od roku 2017 na základě prověrek zbavila letového oprávnění 550 pilotů, prohlásil Čajka.

O příčinách katastrofy ruského Superjetu vyšetřovatelé dosud veřejnost neinformovali. Sergej Furgal, gubernátor Chabarovského kraje, kde se letouny vyrábějí, dnes ruským novinářům řekl, že letoun havaroval po chybě pilotů. Společnost Aeroflot, které stroj patřil, jeho tvrzení označila za spekulaci a nepřípustné vměšování do práce vyšetřovatelů.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP