Invoitix

Hackerská skupina z Ruska v pondělí zaútočila na webové služby 12 velkých amerických letišť. Incident způsobil výpadky služeb přidružených k letištím, například internetové rezervace parkování, nenarušil ale nijak jejich provoz, informovala dnes stanice ABC.

Mezi zasaženými letišti bylo například newyorské LaGuardia (LGA) nebo třetí nejvytíženější letiště v USA v Denveru (DEN). První útok ohlásilo LaGuardia kolem 9:00 SELČ. Podle Johna Hultquista, šéfa zpravodajsko-analytického oddělení v kyberbezpečnostní firmě Mandiant, je důvod předpokládat, že za útoky je ruská hackerská skupina Killnet.

ABC uvádí, že neexistuje důkaz, že by pokyn k útoku vydal Kreml, bezpečnostní úřady však poukazují na souvislost se sobotní explozí na Kerčském mostě spojujícím Rusko s anektovaným Krymským poloostrovem.

Skupina Killnet je aktivní od rané fáze ruské války na Ukrajině. Svými DoS (Denial of Service) útoky cílí na vládní instituce i soukromé společnosti v zemích podporujících Ukrajinu. Skupina se například v srpnu přihlásila ke kybernetickým útokům v Estonsku poté, co se estonská vláda rozhodla odstranit sovětské památníky v oblasti, kde žije ruská většina.

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP