Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair zruší kvůli páteční stávce palubního personálu ve Španělsku, Belgii, Nizozemsku, Portugalsku, Itálii a Německu 190 letů. To je asi osm procent z původně plánovaných 2400 letů, uvedla dnes společnost.

Rušení se dotkne zhruba 30.000 z celkem 450.000 cestujících, které má firma v pátek přepravit. Všichni cestující, kterých se rušení letů týká, budou informování prostřednictvím e-mailu nebo textové zprávy.

Irský dopravce čelí kritice odborů napříč Evropou. Loni v prosinci Ryanair dokázal odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své 32leté historii rozhodl uznat odborové svazy. Od té doby se mu však nepodařilo s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách. V létě tak následovala největší vlna stávek v historii firmy a rušení stovek letů.

Aerolinky uvedly, že v posledních týdnech se jim podařilo učinit významný pokrok při jednání s odborovými svazy a nabídly zaměstnancům z pěti zemí lepší podmínky. Marketingový ředitel Kenny Jacobs v prohlášení uvedl, že doufá, že odbory budou ochotné pokračovat v jednání a dokončit dohody bez dalšího narušení letů. „Tyto opakované zbytečné stávky poškozují podnikání Ryanairu a důvěru našich zákazníků v době, kdy ceny ropy výrazně rostou,“ upozornil Jacobs.

Pokud budou stávky pokračovat, zváží Ryanair plán růstu na letošní zimní sezonu i na letní sezonu v příštím roce, dodal Jacobs. V červenci firma uvedla, že za fiskální rok do konce března 2019 očekává zvýšení počtu cestujících o sedm procent na 139 milionů a v dalším roce o devět procent na 152 milionů, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj: ČTK

DPP