Před 80 lety, 27. září 1938, byla na vodu spuštěna svého času největší zaoceánská osobní loď na světě Queen Elizabeth. Kolos o výtlaku téměř 84.000 tun byl pojmenován po manželce britského krále Jiřího VI. a matce současné britské panovnice Alžběty II., v roce 2002 zesnulé královně matce. Za druhé světové války posloužil 315 metrů dlouhý titán k přepravě vojáků, po skončení konfliktu loď sloužila k dopravě v luxusu.

Na svou první plavbu se tato chlouba britské koruny vydala navzdory zuřící druhé světové válce 3. března 1940. Za přísného utajení parník vyplul ze skotského Gourocku a o čtyři dny později dorazil do New Yorku, kde mu bylo uchystáno nadšené uvítání. Kvůli utajení byla Queen Elizabeth natřena matnou šedí a po celou dobu plavby přes Atlantický oceán se v její blízkosti naštěstí žádná německá ponorka neobjevila.

Světová moře brázdila Queen Elizabeth do roku 1968, kdy byla z činné služby vyřazena. Poté zamířila do výslužby na Floridu, kde ale z nedostatku peněz chátrala. V roce 1970 proto byla vydražena a poslána do Hongkongu na rekonstrukci. Tam, na počátku ledna 1972, kdy byla téměř celá zrekonstruována, podlehla ničivému požáru. Její nástupkyní se stala Queen Elizabeth 2, která dosloužila v roce 2008.

Zdroj: ČTK