[quote]Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair uzavřela dohodu s odborovým svazem pilotů v Irsku Fórsa. O dohodě budou ještě hlasovat členové odborů, svaz však doporučil její schválení. Odbory odmítly dohodu komentovat, dokud nebude dokončeno hlasování. Dohoda je průlomem v úsilí aerolinek zmírnit protesty zaměstnanců v Evropě a poslala akcie firmy prudce vzhůru, uvedla agentura Reuters.[/quote]

Piloti v Irsku tento měsíc uskutečnili již pátou 24hodinovou stávku v letošním létě. Irští piloti však nejsou jediní. Ryanair se letos v létě potýká se stávkami pilotů, ale i palubního personálu v řadě zemí. Musel kvůli nim zrušit stovky letů. Zaměstnanci protestují proti pomalému pokroku jednání o pracovních dohodách.

,,Nyní se uskuteční tajné hlasování o navrhované dohodě, Fórsa a její zástupci pilotů v Ryanairu doporučují její přijetí,“ uvádí se v prohlášení odborů.

Fórsa rovněž uvedla, že zprostředkovatel jednání požádal, aby ani jedna ze stran dohodu dále nekomentovala, dokud hlasování neskončí.

Dohoda byla podle zpravodajského serveru RTE uzavřena po 22 hodinách jednání, které začalo ve středu ráno. Spory mezi odbory a aerolinkami se týkaly mimo jiné dovolených či přesunu základen.

Ryanair létá do 37 zemí a loni přepravil 130 milionů cestujících. Loni v prosinci se mu podařilo odvrátit rozsáhlé stávky, když poprvé ve své 32leté historii se rozhodl uznat odborové svazy. Od té doby se mu však nepodařilo s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách.

Ryanair zaměstnává více než 4000 pilotů, z toho zhruba 350 v Irsku. Jednání v Irsku podle aerolinek patřila mezi nejobtížnější.

Zdroj: ČTK