[quote]O údržbu a opravy vozů metra na lince C se bude i nadále starat společnost Siemens. Pražský dopravní podnik minulý týden uzavřel s firmou smlouvu na dalších 15 let, informují dnešní Lidové noviny. Celková hodnota kontraktu se podle deníku pohybuje kolem 7,5 miliardy korun. Siemens má v jeho rámci provést i rozsáhlou opravu vozů, zahrnující výměnu podvozkových rámů a modernizaci interiéru.[/quote]

Nabídku Siemensu schválilo představenstvo dopravního podniku minulý týden v pondělí.

„A ve středu jsme uzavřeli nový kontrakt se Siemensem na takzvaný full service pro budoucí období 15 let,“ řekl LN ředitel dopravního podniku Martin Gillar.

Za správu 53 souprav pro linku C zaplatí dopravce ročně přibližně 500 milionů korun, uvádí deník. Částka je pohyblivá, promítají se do ní mimo jiné ceny energií nebo nájmů.

„Je v ní započtena také oprava souprav. Oproti první nabídce Siemensu se nám podařilo vyjednat snížení ceny o téměř šest procent,“ sdělil Gillar.

Rozsáhlá oprava se bude týkat především výměny rámů podvozků, se kterými byly v minulosti problémy. Za 530 rámů zaplatí dopravní podnik 491 milionů korun bez DPH, uvádějí LN. Cestující se dočkají také nových plastových sedaček a modernějšího osvětlení.

Vozy M1, které na lince C jezdí od roku 2000, vyrobilo konsorcium firem Siemens, ČKD Praha a Adtranz. Protože společnosti Siemens patří technická dokumentace k vozům, neměl dopravní podnik podle LN v podstatě jinou možnost než dohodnout se právě s ní.

Siemens se o soupravy na lince C stará i v současnosti. Stávající kontrakt mu vyprší na konci roku 2019. O vozy metra na linkách A a B se stará Škoda Transportation.

Zdroj : ČTK