[quote]Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nakoupí do zásoby posypovou sůl na následující tři zimy. Celkem ŘSD může odebrat až 140.000 tun soli. Pokud by se ukázalo, že zimy budou výrazně slabší, než například v předchozím zimním období, mohou odebrat méně soli, nebo případně nic. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Studecký. Hodnota rámcových dohod na odběr soli pro dálniční údržbu činí 228 milionů korun.[/quote]

Loňská zima byla silnější než předchozí zimní období. Je to vidět i na nákladech, které vykázalo ŘSD za zimní údržbu dálniční sítě a silnic první třídy. Zatímco loni vyšla zimní údržba dálnic na 65 milionů korun, o rok dříve byla o deset milionů lacinější. Odklízení sněhu a další práce na síti silnic I. třídy za poslední zimu vyšly na 660 milionů korun, o rok dříve to bylo o sto milionů korun méně.

Z dlouhodobého hlediska ale předchozí zima patřila k těm mírnějším. Může za to zejména mimořádně teplý březen, během kterého silničáři k odstraňování sněhu prakticky nevyjížděli. Zima se částečně vrátila v dubnu, kdy se silničáři museli s přívaly sněhu potýkat především v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

ŘSD spravuje 900 kilometrů dálnic, zbylých 300 kilometrů a síť silnic prvních tříd pro ni spravují externí společnosti. O síť silnic nižších tříd se na svém území starají kraje.

Zdroj: ČTK