truck on summer country highway

[quote]Čeští kamionoví dopravci loni převezli více než 479 milionů tun zboží, což je o 20 milionů tun víc než o rok dříve. Nákladní přeprava v Česku roste nepřetržitě od roku 2012. Je to zapříčiněno stoupajícím podílem vnitrostátní dopravy, lukrativní mezinárodní zakázky naopak dopravcům v posledních letech výrazně ubývají. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy.[/quote]

Vnitrostátní přeprava nyní tvoří už skoro 93 procent z celkových přeprav českých dopravců. Před pěti lety byl tento podíl o více než 11 procent nižší. Podle dopravců stoupá množství zakázek v České republice zejména díky růstu ekonomiky a s tím související vyšší spotřeby obyvatel.

Dopravci se ovšem kvůli situaci na evropském trhu musí stále více orientovat právě na ten domácí. Mezistátní doprava v posledních letech pravidelně klesá, loni dopravci převezli z nebo do zahraničí přes 33 milionů tun zboží, což je o téměř 47 procent méně než například v roce 2015.

Důvodů ztráty pozic českých kamionů v evropské dopravě je podle sdružení ČESMAD Bohemia několik. K těm klíčovým patří zejména dlouhodobý nedostatek profesionálních řidičů, kterých je v Česku asi 130 tisíc. Dalších 15 tisíc jich dopravní firmy postrádají. Další příčinou úbytku mezistátních přeprav je situace na evropském trhu, kde se na úkor českých firem stále více prosazuje levnější konkurence z východu a také ochranářská opatření některých západoevropských států.

Vyhlídky dopravců do budoucna navíc nejsou v případě mezinárodní dopravy optimistické. Problémy by mohl způsobit zejména připravovaný odchod Velké Británie z EU, což by zejména kvůli očekávaným kolonám u hranic ještě více zdražilo zakázky na ostrovy. Spojené království přitom patří k důležitým trhům pro české firmy. Dopravci už loni oznámili, že kvůli rostoucím nákladům zvýší své ceny až o deset procent.

 

Zdroj : ČTK

DPP