Zdroj: Freeimages.com

[quote]Sleva ve výši 75 procent z jízdného pro studenty a seniory bude od září v Ústeckém kraji platit i v MHD devíti měst. Vzniklou ztrátu na tržbách dopravců jezdících ve městech uhradí Ústecký kraj. Podle předběžných výpočtů tak na veřejnou dopravu bude muset dát kraj o několik milionů korun více. ČTK o tom informoval mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.[/quote]

O poskytnutí slevy ve výši 75 procent na jízdné ve veřejné dopravě pro cestující starší 65 let a studenty do 26 let rozhodla v březnu tehdejší vláda v demisi. Sleva se ale nevztahuje na MHD, což by podle dopravního náměstka hejtmana Jaroslava Komínka v integrované dopravě v Ústeckém kraji (DÚK) přineslo problémy.

„Stát chtěl pro tyto citlivé skupiny cestujících zavést slevy, ale již vůbec neřešil, aby se takové slevy poskytovaly v integrované dopravě, tedy při přestupech na MHD, ani při jízdách městskou dopravou samotnou,“ uvedl Komínek.

,,Dokonce při poskytnutí takové slevy i při přestupu na MHD bude stát dopravcům krátit dorovnání poskytnuté slevy. Přesto jsme se rozhodli nové slevy všem cestujícím DÚK v plném rozsahu poskytovat, a tedy i v MHD,“ dodal.

Kdyby k sjednocení nedošlo, například po Ústí nad Labem by děti a senioři jezdili vlakem a autobusem za čtyři koruny, ale za cestu městským autobusem a trolejbusem by děti platily devět, senioři deset a studenti dokonce 18 korun.

Pětasedmdesátiprocentní sleva bude o 1. září v Ústeckém kraji pro studenty a seniory platit ve vlacích, zelených autobusech, na turistických železničních i lodních linkách a také v MHD ve městech Bílina, Děčín, Chomutov, Jirkov, Litvínov, Most, Teplice, Ústí nad Labem a Varnsdorf. V Litoměřicích a Lovosicích je městská hromadná doprava pro všechny cestující zdarma.

Zdroj: ČTK

DPP