[quote]Možné sloučení ministerstev dopravy a průmyslu dává smysl. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Výrazné finanční úspory ale podle nich případná změna okamžitě nepřinese. Samotné spojení agendu úřadů nezúží, je dána zákonnými úpravami, podotýkají. Po odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) má podle premiéra Andreje Babiše (ANO) oba úřady dlouhodobě vést vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).[/quote]

„Podle mě toto spojení dává smysl. Přinese to přinejmenším zjednodušení a zrychlení četných meziresortních připomínkových řízení k nové legislativě v kompetenci obou resortů. Bude to velmi náročné na osobní nasazení ministra, ale právě Karel Havlíček je osobností, která by to mohla zvládnout,“ řekl ČTK analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Podle ekonoma společnosti Capitalinked.com Radima Dohnala patří mezi pozitiva snadnější rozhodování o stavebnictví. „To je kriticky důležité pro největší bolístku současné vlády, tedy dopravní stavby. Nelze však čekat výrazné úspory, protože počet úředníků těžko klesne o více než deset procent,“ sdělil.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda uvedl, že sloučení obou ministerstev dává dnes smysl více než kdy jindy. Zmínil mimo jiné plány Evropské unie v energetice a klimatu. „Průmysl, energetika i doprava patří ke klíčovým emitentům oxidu uhličitého a společný, provázaný postup při dekarbonizaci ekonomiky může být nejúčinnější právě z pod jedné střechy,“ doplnil.

Sloučení by mohlo dávat smysl také podle Jiřího Koželouha z ekologického Hnutí Duha. Pokud by se opravdu uskutečnilo, je ale třeba zajistit, aby měl ministr dostatečnou kapacitu na energetickou agendu. „Jsou totiž otázky, které prostě musí řešit ministr na politické úrovni, i když má sebelepší náměstky a poradce. Nabízí se tedy i to, jestli naopak nevyčlenit energetiku do samostatného resortu, který se na to bude soustředit,“ podotkl.

Premiér Babiš dnes uvedl, že by si uměl představit sloučení ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy a pro místní rozvoj. Logiku by podle předsedy vlády mělo i spojení ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva zdravotnictví.

Podle hlavního ekonoma Natlandu Petra Bartoně neexistuje pravidlo o optimálním počtu ministerstev. Připomněl, že Česko má 14 ministerstev, například Nizozemsko si podle něj vystačí s 11 a Maďarsko s osmi resorty.

Konkrétně doprava a průmysl podle Bartoně mají hodně společného. Zdůraznil, že obě ministerstva jsou od sebe navíc v Praze nyní vzdálená jen 800 metrů. „Nebylo by proto problém pořádat společné porady s takřka nulovými náklady navíc, i kdyby se ministerstva po sloučení nesestěhovávala dohromady,“ řekl.

„Obě ministerstva nyní navštěvují i podobní lobbisté. Pokud by nyní měli jedno místo namísto dvou, i oni si ušetří cestu přes parčík. Je to sice triviální úspora, ale nezapomínejme, že lobbismus je jednou z ekonomicky nejneproduktivnějších investic – vyhrává zpravidla jen jeden, ale náklady a námahu nesou i ti neúspěšní,“ dodal Bartoň.

 

Zdroj : ČTK