Správce slovenských dálnic NDS bude moci podepsat smlouvu s českou společností CzechToll na dodání mýtných služeb. V tendru, který CzechToll vyhrál, nebyly podány námitky, informovala NDS ČTK. Naopak námitka byla opět podána v soutěži na nový mýtný systém, ve které NDS dříve označila za vítěze rovněž CzechToll. Nový mýtný systém chce Slovensko vybudovat ve snaze snížit provozní náklady na výběr mýta, který nyní zajišťuje společnost SkyToll. Ta stejně jako CzechToll patří do skupiny ITIS Holding.

Tendr na mýtné služby zahrnuje kromě jiného dodávky palubních jednotek a jejich distribuci pro dopravce, stejně jako zajištění zákaznických míst. CzechToll předložil nabídku v hodnotě 28,7 milionu eur (689 milionů Kč) bez daně z přidané hodnoty (DPH). Termín podpisu smlouvy s CzechTollem NDS zatím neuvedla.

NDS bez podrobností také sdělila, že v tendru na vybudování nového mýtného systému byla z jejího pohledu podána obstrukční námitka. Jde o třetí námitku v řadě proti vyhodnocení soutěže, ve které NDS opakovaně označila za vítěze firmu CzechToll. Spolu s ní o zakázku usilují také další dva zájemci. Mezi nimi je i konsorcium, jehož členem je kromě jiných jihlavská společnost Optokon. CzechToll v tomto tendru předložil nabídku za 13,7 milionu eur (329 milionů Kč) bez DPH, což představuje zhruba třetinu původně odhadované hodnoty zakázky.

Od nového mýtného systému a také od chystaného zavedení evropské služby elektronického mýtného (EETS), která umožňuje platit mýtné ve více zemích na základě jedné palubní jednotky a smlouvy s jedním poskytovatelem EETS, si Bratislava slibuje výrazné snížení provozních nákladů na výběr mýta.

SkyToll v soutěži na vybudování a provoz stávajícího systému v minulosti uspěl s nejdražší nabídkou, když v tendru zůstal po vyloučení ostatních zájemců sám. Slovenský Nejvyšší kontrolní úřad už dříve upozornil, že téměř polovina z vybraného mýtného na Slovensku v prověřovaném období připadla SkyTollu ve formě odměny. SkyToll minulý týden v prohlášení odmítl výtky, že jeho služby v zemi jsou předražené. Smlouva se státem mu původně měla skončit loni, stát ji ale prodloužil, protože dosud neukončil tendr na nový mýtný systém.

Zdroj: ČTK

DPP