Invoitix

Slovensko se od poloviny března zapojí do evropské služby elektronického výběru mýta (EETS), informoval ČTK správce slovenských dálnic NDS. Službu budou poskytovat čtyři podniky včetně české společnosti ITIS Holding, do které patří také provozovatel slovenského mýtného systému SkyToll.

„Samotná výše mýta je stanovena zákonem a pro dopravce zůstává neměnná. Provozovatelé ovšem budou přirozeně soupeřit o zákazníky, ať již v nabídce výhod nebo cen v rámci komplexních nabídek. Tento vývoj vidíme v zemích, které se do evropské služby elektronického výběru mýta už zapojily,“ řekl zástupce NDS Peter Braška. Původně NDS plánovala spustit EETS už dříve.

EETS umožňuje dopravcům projet s jednou palubní jednotkou zpoplatněnou dálniční síť napříč zeměmi, ve které působí poskytovatel této služby. NDS podepsala příslušnou smlouvu ohledně EETS také se společnostmi Telepass, Toll4Europe a Eurowag. Zájem o spolupráci projevila podle NDS ještě jedna další firma.

Start EETS na Slovensku v praxi znamená konec monopolu SkyTollu na výběr mýtného v zemi, který poplatky za jízdu nákladních aut a autobusů po dálnicích a dalších silnicích vybírá od roku 2010. Slovenský Nejvyšší kontrolní úřad v roce 2019 uvedl, že za devět let fungování mýtného systému připadlo z vybraného mýta až 48 procent SkyTollu.Ten získal kontrakt se státem za první vlády nynějšího slovenského premiéra Roberta Fica s nejdražší nabídkou po vyloučení ostatních zájemců. Právě od spuštění EETS si Bratislava už dříve slibovala snížení nákladů na výběr mýtného.

Loni SkyToll odmítl výtky, že jeho služby na Slovensku jsou předražené. Smlouva na výběr mýta na Slovensku mu původně měla skončit v závěru roku 2022. To se ale nestalo, protože Slovensku se dosud nepodařilo podepsat smlouvu na nový mýtný systém kvůli námitkám v tendru. Jeho vítězem NDS opakovaně jmenovala firmu CzechToll, která také patří do skupiny ITIS Holding.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP