Městský dopravní podnik v Košicích (DPMK) na východním Slovensku zrušil tendr na dodávku 30 tramvají, ke které měla blízko plzeňská Škoda Transportation. Dopravce rozhodnutí zdůvodnil kromě jiného tím, že by část zakázky nestihl dokončit do konce příštího roku, což je podmínkou pro financování nákupu z evropských fondů.

Vyhodnocení soutěže, které se kromě českého výrobce zúčastnila i polská firma Pesa, prodlužovaly námitky. Hodnotící komise nejprve opakovaně označila vítězem tendru polskou firmu. Po rozhodnutí úřadu, jež v zemi dohlíží na veřejné zakázky, pak ale komise firmu Pesa z výběrového řízení vyloučila a vítězem určila plzeňskou společnost.

DPMK původně počítal s tím, že prvních deset obousměrných tramvají z tendru koupí do konce příštího roku, kdy končí termín pro financování projektů z unijních fondů z předchozího sedmiletého programového období. Dopravce ale nyní uvedl, že kvůli dlouhému procesu vyhodnocování soutěže nelze zajistit financování první částí kontraktu z evropských fondů, protože několik vozidel by bylo dodáno později než do konce roku 2023.

Podle DPMK byly naplněny i další důvody ke zrušení soutěže, a to nízký počet nabídek a vyšší cena za české tramvaje oproti předpokládané hodnotě zakázky ve výši 79 milionů eur (1,9 miliardy Kč).

Skupina Škoda Transportation bude na Slovensku dodávat další nové tramvaje do Bratislavy. Místní městský dopravní podnik letos na jaře uzavřel smlouvy o nákupu jednosměrných a obousměrných tramvají Škoda.

Zdroj : ČTK