Národní osobní dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypsal soutěž na dodávku vlakových jednotek v předpokládané hodnotě 169,5 milionu eur (4,6 miliardy Kč). ČTK to zjistila z registru zakázek. V podobných dřívějších tendrech uspěla i česká skupina Škoda Transportation.

ZSSK hodlá vybrat firmu, která mu dodá devět elektrických jednotek s opcí na dalších 11 souprav. Nové vlaky budou určeny pro regionální provoz na všech elektrifikovaných tratích Slovenska pro rychlosti 160 kilometrů v hodině.

Nejdůležitějším kritériem při vyhodnocování nabídek bude cena. Další body mohou zájemci získat například za přepravní kapacitu souprav, za nízké náklady na provoz a údržbu jednotek či za harmonogram dodávek.

První dvě elektrické jednotky bude muset vítěz soutěže dodat do dvou let od podpisu kupní smlouvy. Podle podmínek tendru musí mít každá souprava alespoň 300 míst k sezení. Zakázku hodlá ZSSK financovat i z fondů EU.

ZSSK už v minulosti nakupovala vlakové soupravy pro regionální dopravu. Například předloni konsorcium firem Škoda Transportation a slovenské ŽOS Trnava získalo od ZSSK kontrakt v hodnotě 160 milionů eur (4,4 miliardy Kč) na dodávku 25 elektrických vlakových jednotek ve dvou provedeních. Česko-slovenské konsorcium v tehdejším tendru zvítězilo nad švýcarskou společností Stadler.

 

Zdroj : ČTK