Sazby silniční daně na autobusy, těžká nákladní vozidla, kamiony i návěsy na Slovensku klesnou. Rozhodl o tom dnes parlament, který schválil vládní návrh příslušného zákona. Úlevy požadovali autodopravci, kteří kvůli tomu letos v lednu blokovali silnice i některé hraniční přechody s Českou republikou. Dopravci po podpisu zákona prezidentkou na zmíněné dani, která se platí zpětně, ušetří za tento rok 28,5 milionu eur (762 milionů korun).

Silniční daň, jež platí firmy a živnostníci za vozidla využívaná při podnikání, se podle materiálu například u autobusů a tahačů v prvních 13 letech stáří vozu sníží proti základní sazbě o deset procent až o polovinu. U návěsů klesne plošně o 60 procent. Sníží se také daň za starší vozidla.

„Tímto zákonem voláme autodopravce zpět na Slovensko. Za poslední roky byla tomuto sektoru zvyšována daň z motorových vozidel, což v mnoha případech vytlačilo podnikatele do jiných zemí, do České republiky či Slovinska,“ řekl ve sněmovně ministr financí Eduard Heger.

Podle Unie autodopravců Slovenska, která stála za zmíněnými blokádami silnic, má země pod Tatrami nyní jedny z nejvyšších sazeb silniční daně na kamiony v rámci EU.

Již předchozí kabinet premiéra Petera Pellegriniho částečně vyhověl dalšímu požadavků dopravců, a to v systému úlev na mýtném, které na Slovensku platí kamiony a autobusy za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích a po zpoplatněných silnicích první třídy.

 

Zdroj . ČTK