Slovenský národní železniční dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) tento týden kvůli nedostatku strojvůdců denně odřekl několik desítek regionálních vlaků na západě země. V příštím týdnu bude výpadek spojů pokračovat, ale v menším rozsahu, uvedl na dotaz ČTK mluvčí ZSSK Tomáš Kováč. Ministerstvo dopravy, které je jediným akcionářem ZSSK, si zlepšení situace slibuje od nové kolektivní smlouvy, zlepšení odměňování a vyškolení nových strojvůdců.

V příštím týdnu bude podle ZSSK z důvodu nedostatku personálu odřeknuto 32 vlakových spojů, což je o 46 spojů méně než dosud. Plně by měl být obnoven provoz na regionální trati mezi Bratislavou a Komárnem a dále mezi Trnavou, Bratislavou a vesnicí Kúty nedaleko hranic s Českou republikou. V současnosti nejezdí ani některé regionální vlaky na trati mezi Bratislavou a městem Nové Zámky na jihu země či mezi Bratislavou a Pezinkem.

ZSSK, která každý den v celé zemi obvykle vypraví přes 1600 vlaků, před týdnem ohlásila návrat k řádnému jízdnímu řádu. Na konci loňského a na začátku letošního roku ZSSK přechodně omezila provoz až 350 vlaků, a to kvůli celostátní uzávěře, distanční formě výuky na školách a prodloužení vánočních školních prázdnin, které úřady zavedly v reakci na šíření koronavirové nákazy.

Národnímu vlakovému dopravci podle mluvčího Kováče chybí 129 strojvedoucích, nyní jich má 1221. Jejich nedostatek mluvčí zdůvodnil navyšováním výkonů dopravcem, odchodem pracovníků ke konkurenci a zastavením přípravy nových strojvůdců za epidemie nemoci covid-19. Na letošek ZSSK počítá s vyškolením 170 kandidátů na řízení lokomotiv.

Slovenský ministr dopravy Andrej Doležal v pravidelné diskusi na sociální síti tento týden uvedl, že nedostatek strojvedoucích má zmírnit zlepšení ohodnocení jejich práce i prostřednictvím různých bonusů. Letos by strojvůdce u ZSSK podle nové kolektivní smlouvy mohl vydělat včetně přesčasů v průměru 1750 eur (42.800 Kč) měsíčně, což je o necelou polovinu více než průměrná mzda v zemi. Nové strojvůdce má přilákat náborový příspěvek, odbory pak v kolektivní smlouvě souhlasily se zvýšením základní pracovní doby.

ZSSK zajišťuje přepravu cestujících v rámci závazku veřejné služby na celém Slovensku. Do prosince roku 2020 na regionální trati mezi Bratislavou a Komárnem provozoval osobní vlaky soukromý dopravce RegioJet ze skupiny Student Agency.

Bratislavský kraj se loni v listopadu a v prosinci potýkal i s výpadky regionálních autobusových spojů. Tato situace nastala, když zajištění přepravy cestujících autobusy v kraji převzala společnost Arriva. Ta ale neměla dostatek řidičů pro obsluhu všech linek. V lednu mohou cestující využívat příměstskou autobusovou dopravu v kraji bezplatně. Krajská samospráva ji proplatí z pokuty, kterou vyměřila Arrivě za výpadky spojů.

 

Zdroj : ČTK