[quote]Členové dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se budou moci účastnit všech jednání výboru fondu. Počítá s tím poslanecká novela zákona o SFDI, kterou dnes ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválila Sněmovna. Změna má posílit kontrolu nad fondem. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.[/quote]

S návrhem přišla skupina poslanců napříč sněmovními kluby již loni v lednu. K projednání se dostala Sněmovna až dnes. Současné znění zákona podle navrhovatelů nespecifikuje formu, jakou má dozorčí rada na činnost a hospodaření SFDI dohlížet. Schválená změna má vstoupit v účinnost k 1. lednu příštího roku.

„Navrhovaná právní úprava doplňuje možnost členů dozorčí rady účastnit se jednání výboru, které je klíčem k porozumění aktivitám a činnosti fondu a tedy k tomu, aby dozorčí rada jmenovaná Poslaneckou sněmovnou mohla řádně vykonávat svou kontrolní funkci,“ píše se v důvodové zprávě. „Takovýto bezzubý kontrolní mechanismus přiznává Poslanecké sněmovně toliko formální kontrolní roli nad fondem, ale prakticky ji neumožňuje,“ stojí v důvodové zprávě.

Jedním z impulsů pro změnu zákona byla zakázka na IT systém pro elektronické dálniční známky. SFDI se původně na dodávce a provozu systému za 401 milionů korun dohodl s firmou Asseco Central Europe. Podle loňského vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) byla zakázka předražená. Zakázka stála křeslo tehdejšího ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Jeho nástupce Karel Havlíček se s firmou Asseco domluvil na zrušení zakázky bez sankcí pro stát.

Poslanci navrhli, aby Sněmovna schválila změnu již v prvním čtení. Argumentovali například tím, že jde o drobnou technickou novelu, která upravuje jediné ustanovení. Změna má podle nich minimální dopad, protože jde o právo, nikoli povinnost členů dozorčí rady.

 

Zdroj : ČTK

DPP