Epidemie koronaviru v posledních dnech ovlivňuje i provoz a jeho řízení na železnici. Provoz na kolejích v posledních týdnech klesl, Správa železnic proto částečné uvolnění kolejí využila k jejich menším opravám a údržbě. Epidemie se však projevila v jejich řadách, kvůli nedostatku zaměstnanců musela omezit provoz na trati u Rakovníka. V ostatních částech republiky zatím podobné problémy nejsou, řekla ČTK mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Ze železnice v posledních týdnech zmizely desítky spojů. Toho se rozhodla využívat Správa železnic k provádění běžné údržby kolejí a jejich menších oprav. I přesto, že provoz mírně ustal, k větším opravám správa přistoupit ovšem nemůže. „Opravné práce většího rozsahu jsou v systému výluk plánovány s předstihem. Z tohoto důvodu a s ohledem na nejistotu délky trvání aktuální situace je tedy není možné přesouvat,“ vysvětlila Friebová.

To však není jediný důsledek současné koronavirové krize na kolejích. Epidemie totiž způsobila problémy v řízení provozu na jedné z tuzemských tratí.

Na trase mezi Rakovníkem a Kralovicemi u Rakovníka v současnosti místo vlaků funguje náhradní autobusová doprava. V rakovnické stanici se standardně na obsluze provozu podílí deset pracovníků. Kvůli onemocnění novým typem koronaviru však nyní ve službě zbyli pouze tři. Správa železnic proto omezila jeden z celkem pěti směrů, které výpravčí z Rakovníku běžně obsluhují. „Předpokládáme, že do konce tohoto týdne by tato mimořádná situace měla skončit,“ podotkla Friebová. Na jiných tratích zatím podle ní podobné problémy nejsou.

Vlaky po celé republice nyní jezdí zhruba čtvrtina běžného počtu cestujících.

 

Zdroj : ČTK