Na zahájení roadshow Žít energií pořádané Slovenskou inovační a energetickou agenturou (SIEA) předvedli pracovníci společnosti Air Products čerpání vodíku do elektromobilu poháněného vodíkovým palivovým článkem (FCEV). Přítomným hostům a novinářům ukázali, že doplňování vodíku do nádrže je naprosto bezpečné a uživatelsky velmi pohodlné. Roadshow s vodíkovou plnící stanicí bude seznamovat odbornou i laickou veřejnost s možnostmi využití obnovitelných zdrojů, mezi které patří naprosto bezemisní vodíkové vozidla.
Roadshow zahájil ministr hospodářství a místopředseda vlády Richard Sulík spolu s generálním ředitelem SIEA Petrem Blaškovitšem a Vlastimilem Pavlíčkem, ředitelem pro obnovitelné zdroje Air Products v prostorách dopravní společnosti Arriva v Trnavě. Přítomným hostům a novinářům předvedli technici obsluhu vodíkové stanice při doplňování paliva do dvou vodíkových automobilů, které byly zakoupeny k ukázkám vodíkových technologií v dopravě. Podle ministra Richarda Sulíka by tyto prezentace měly přispět k naplnění vize, že do roku 2030 se na Slovensku výrazně zvýší využití vodíku nejen v průmyslu, plynárenství a teplárenství, ale i v dopravě.
„Společnost se postupně zbavuje uhlíku a je odhodlána k alternativním řešením. Vodík je jedním z nich v zemi. Jsme na začátku vývoje, který potrvá desítky let. Dnes jsme však dosáhli jednoho z dalších milníků, z čehož mám velkou radost,“ řekl Richard Sulík..
Generální ředitel Peter Blaškovitš řekl, že SIEA chce posílit povědomí o možnostech vodíku a přispět tak k rozšíření vodíkových technologií na Slovensku. „SIEA již řadu let podporuje inovace a nové technologie, které přispívají k efektivnímu využívání energie a zároveň myslí na životní prostředí. Proto jsme se zaměřili také na vodík, který má širokou škálu využití. V dopravě se o něm uvažuje jako o palivu nejen pro osobní automobily, ale také pro nákladní automobily, autobusy, vlaky a v budoucnu i pro lodě a letadla,“ komentoval spuštění roadshow Blaškovitš. Vodíkovou čerpací stanici s automobilem Toyota Mirai bude v současné době využívat Trnavský samosprávný kraj, aby se jeho pracovníci měli možnost seznámit s výhodami vodíkového pohonu.
Samotnou vodíkovou plnicí stanici s plnicím tlakem 350 barů pronajímá agentuře SIEA společnost Air Products Slovakia na základě výsledků veřejné soutěže. Je známá tím, že je součástí velkých globálních projektů zaměřených na výrobu, distribuci a využívání vodíku. „Jsme největším výrobcem vodíku a s jeho používáním máme téměř šedesátileté zkušenosti. Naší účastí na roadshow chceme demonstrovat naši technologickou vyspělost, znalosti a dovednosti, které nabízíme, abychom pomohli vybudovat na Slovensku celou vodíkovou infrastrukturu a přispěli tak k dosažení bezemisní ekonomiky,“ popsal Vlastimil Pavlíček účel zapojení společnosti Air Products do projektu. Podle jeho slov to je jeden z prvních konkrétních kroků k rozvoji vodíkové mobility, a tím i ke klimatické neutralitě, k níž se Slovensko zavázalo do roku 2050.