[quote]Mezinárodní dopravní společnost Advanced World Transport (AWT) sídlící v Ostravě se přejmenovala na PKP Cargo International. Změna má silněji vyjadřovat vazbu společnosti AWT na polskou skupinu PKP Cargo a lépe odrážet její působení na mezinárodních trzích. ČTK to řekl mluvčí firmy Lukáš Kresač. Společnost patří do skupiny PKP Cargo od roku 2015.[/quote]

„V loňském roce byl zahájen proces komplexní restrukturalizace společnosti AWT, který již teď přináší měřitelné efekty. V prvním kvartálu 2019 dosáhla AWT, poprvé od vstupu do skupiny PKP Cargo, kladný hospodářský výsledek a tento příznivý trend potvrdila dobrými výsledky také za celé první pololetí 2019,“ uvedl Kresač.

Podle výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin byla v roce 2018 společnost AWT ve ztrátě 107 milionů korun, zhruba dvojnásobné oproti roku 2017. Její čistý obrat loni dosáhl 4,36 miliardy korun a oproti předchozímu roku byl o 410 milionů vyšší.

PKP Cargo je největším nákladním železničním dopravcem v Polsku a předním v Evropské unii. V roce 2018 dosáhla skupina tržeb ve výši 5,24 miliardy zlotých (zhruba 31,5 miliardy Kč) a přepravila 121,9 milionu tun nákladů.

Předseda představenstva PKP Cargo International Maciej Walczyk uvedl, že v procesu posilování pozice skupiny PKP Cargo jako předního logistického operátora v Evropě vidí pro AWT stále větší roli. „Společnost AWT zvyšuje svoji aktivitu v zahraničí. Díky akvizicím a získání nových licencí zvyšujeme objem přeprav na koridoru sever-jih, zejména v oblasti trojmoří, mezi přístavy na Jadranu, Baltu a Černém moři,“ uvedl Walczyk.

PKP Cargo International patří mezi největší soukromé železniční nákladní přepravce v Evropě. Ve svém vozovém parku má více než 150 lokomotiv a 4500 vozů. V České republice vlastní terminál kombinované dopravy v Paskově u Ostravy, provozuje více než 60 železničních vleček, vlastní přes 330 kilometrů tratí a zaměstnává přibližně 2000 lidí.

Skupina AWT vznikla spojením několika firem z oblasti nákladní dopravy, například společností OKD Doprava, Čechofracht nebo Spedi-Trans Praha. PKP Cargo koupila osmdesátiprocentní podíl v AWT v květnu 2015 od miliardáře Zdeňka Bakaly. Zbývajících 20 procent získala v listopadu 2017.

 

Zdroj : ČTK