[quote]Letové výcvikové středisko Czech Aviation Training Centre (CATC) dnes uvedlo do provozu dva letové simulátory pro výcvik pilotů. Zařízení pro výcvik na letadla Airbus A320 a Boeing 737 MAX stály dohromady půl miliardy korun. Po dnešním slavnostním představení simulátorů to ČTK řekl generální ředitel CATC Antonín Jakubše. Zařízení pro letadla Boeing 737 MAX, které jsou nyní odstavené kvůli vadnému softwaru, by mělo být připravené pro nejnovější verzi stroje.[/quote]

Na simulátorech, které vyrobila Canadian Aviation Electronics (CAE), je podle společnosti možné provádět výcvik pilotů podle všech současných i očekávaných budoucích předpisů. „Nyní můžeme pracovat pro letecké společnosti, které operují 50 a více letadel,“ uvedl Jakubše. Největším klientem je maďarský Wizz Air, který má přes 100 letadel Airbus. Mezi další zákazníky patří i tuzemský Smartwings nebo Russia Airways, CATC začalo jednat také se společností Norwegian.

Zařízení bude podle šéfa společnosti moci využít velké množství pilotů, a to nových i zkušených. Simulátory mohou nabídnout téměř 7000 výcvikových hodin ročně, přičemž jedna výcviková hodina se skládá obvykle ze čtyř hodin. CATC tak má nyní na své základně v Praze celkem osm simulátorů.

Středisko vybralo simulátory pro nejrozšířenější letadla pro středně dlouhé vzdálenosti. Jeden ze simulátorů je nastaven pro letadla Boeing 737 MAX, které však v současnosti nesmí po nehodách v Etiopii a Indonésii létat. Příčinou nehod byl vadný software v letadlech. Jakubše uvedl, že v simulátoru je nyní zatím poslední revidovaná verze softwaru, kterou Boeing pro tyto letadla po nehodách vyvinul. „Pokud bude tento software shledán jako vhodná náhrada, tak jsme připraveni pro trh. Pokud se na něm bude bude něco upravovat, jsme domluveni s Boeingem, že nám software v nejnovější verzi co nejrychleji dodá,“ řekl.

Na druhém simulátoru, který je konfigurován pro letoun Airbus A320ceo a A320neo, se mohou cvičit piloti pro stroje Airbus A319, A320 a A321.

Uvedení simulátorů se dnes zúčastnil i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Podle něj má Česko dlouholetou tradici při vzdělávání leteckého personálu. „Dnešní slavnostní inaugurace těchto simulátorů je nejlepším důkazem, že Czech Aviation Training Centre je ve své činnosti více než úspěšné,“ uvedl s tím, že pro středisko je důležité následovat požadavky leteckých dopravců na složení jejich flotil a podle toho postupovat při svých investicích.

CATC je výcviková organizace poskytující pro letecké dopravce výcvik pilotů. Vedle toho nabízí výcvik palubních průvodčích, leteckých mechaniků a technických specialistů nebo bezpečnostní a jazykové kurzy. Před pěti lety se společnost osamostatnila, původně byla dceřinou firmou Českých aerolinií. Tržby společnosti loni poprvé překročily hranici 200 milionů korun. Firma zaměstnává kolem 50 lidí.

 

Zdroj : ČTK