Společnost ČD Cargo, která se orientuje na nákladní železniční dopravu, objednala 12 lokomotiv Traxx 3 MS za 45 milionů eur (v přepočtu asi 1,081 miliardy Kč) od francouzské společnosti Alstom. Lokomotivy vyrobí v Německu a český dopravce by je měl mít k dispozici v první polovině roku 2026. Uvedla to společnost Alstom v tiskové zprávě. Stroje budou sloužit zejména v zahraničí.

„Podpis kontraktu na dodávku dalších lokomotiv nám umožní další expanzi na zahraniční trhy, kde ČD Cargo stále roste tržní podíl. V loňském roce jsme v zahraničí přepravili již více jak deset milionů tun zboží. Zmíněných 12 lokomotiv budou využívat naše dceřiné společnosti CD Cargo Poland a CD Cargo Slovakia,“ řekl předseda představenstva ČD Cargo Tomáš Tóth. Dopravce má nyní 16 stejných lokomotiv v provozu, v příštích dvou letech jich přidá 21. Do poloviny roku 2026 by tak měly ČD Cargo disponovat 49 lokomotivami Traxx 3 MS.

Nově objednané lokomotivy jsou osazeny signalizačním systémem Atlas. Jde o palubní řešení společnosti Alstom pro evropský železniční zabezpečovací systém (ETCS).

Společnost ČD Cargo měla podle výroční zprávy ke konci loňského roku 745 hnacích vozidel, z toho 63 lokomotiv pořízených na finanční leasing. ČD Cargo vykázaly za loňský rok čistý zisk 209 milionů korun, což byl meziročně pokles o 80 milionů. Společnost přepravila 64,2 milionu tun nákladu, tedy o 1,4 milionu tun více než v předešlém roce. Je také největším českým železničním dopravcem, obstarávala loni zhruba 58,4 procenta trhu.

Zdroj: ČTK