Společnosti Air Products (NYSE: APD) a AES Corporation (NYSE: AES) oznámily plány investovat přibližně 4 miliardy dolarů do výstavby a provozování závodu na výrobu ekologického vodíku v okrese Wilbarger v Texasu. Tento megaprojekt výroby vodíku z obnovitelných zdrojů zahrnuje přibližně 1,4 gigawattu (GW) větrné a solární energie spolu s kapacitou elektrolyzéru schopnou vyrábět více než 200 metrických tun zeleného vodíku denně, což z něj činí největší zařízení na výrobu zeleného vodíku ve Spojených státech. 

  Zařízení, jehož komerční provoz má být zahájen v roce 2027, bude sloužit rostoucí poptávce po palivech s nulovou uhlíkovou stopou pro čistou mobilitu i průmyslové trhy. Bude poskytovat zcela čistý zdroj energie v masovém měřítku, a pokud by se veškerý zelený vodík použil na provoz těžkých nákladních vozidel, eliminoval by ročně více než 1,6 milionu tun emisí oxidu uhličitého (CO2) ve srovnání s používáním nafty. Očekává se, že po dobu životnosti projektu se zabrání vzniku více než 50 milionům tun CO2, což odpovídá zamezení emisí z téměř devatenácti miliard litrů nafty.

Společnosti Air Products a AES budou společně a rovným dílem vlastnit aktiva provozu, přičemž Air Products bude na základě 30leté smlouvy výhradním odběratelem a prodejcem vyrobeného zeleného vodíku.

Projekt by měl vytvořit více než 1 300 pracovních míst při výstavbě a 315 stálých pracovních míst v provozu, dopravě a distribuci. Očekává se také, že po dobu životnosti projektu přinese státu daňové příjmy ve výši přibližně 500 milionů dolarů a zároveň rozšíří vedoucí postavení Texasu v oblasti energetiky.

„Jsme velmi rádi, že můžeme oznámit tento zajímavý společný podnik se společností AES, která je jednou z předních amerických společností v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Nový závod v Texasu bude zdaleka největším závodem na výrobu čistého vodíku v USA, který bude jako zdroje energie využívat vítr a slunce. Na přípravě tohoto projektu jsme se společností AES pracovali mnoho let, aby výroba vodíku byla konkurenceschopná ve světovém měřítku a zároveň přinesla Texasu významné daňové příjmy, stabilní zaměstnanost a energetickou bezpečnost. Jsme nadšeni, že můžeme pokročit a v blízké budoucnosti zpřístupnit čistý zelený vodík americkým zákazníkům,“ řekl Seifi Ghasemi, předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Air Products.

Prezident a výkonný ředitel společnosti AES Andrés Gluski uvedl: „Tento projekt využije postavení společnosti AES jako jednoho z největších národních developerů obnovitelné energie a jejího celosvětového prvenství v inovacích, jako jsou systémy pro skladování energie a nepřetržité dodávky čisté energie. Jsme velmi potěšeni, že můžeme spolupracovat se světovým lídrem v oblasti vodíku, společností Air Products, na tomto největším zařízení na výrobu zeleného vodíku ve Spojených státech. Postavíme více než 1 GW nových solárních a větrných zařízení, která budou zajišťovat bezuhlíkovou energii pro elektrolýzu a související výrobní zařízení. Společnost AES je přesvědčena, že zelený vodík hraje klíčovou roli v dekarbonizaci dopravy a urychlení budoucnosti energetiky.“

Očekává se, že poptávka po ekologickém vodíku pro mobilitu a průmyslové aplikace v příštím desetiletí ve Spojených státech exponenciálně poroste. Růst poptávky je podpořen úlohou zeleného vodíku v ambicích nulových emisí skleníkových plynů, které vyhlásilo několik států a velkých společností. Projekt je podmíněn získáním místních povolení a místních, státních a federálních pobídek.

Zdroj  :Air Products