[quote]Komplikovaný spor mezi společností ČEZ Prodej a Správou železnic (SŽ) o stovky milionů korun za neodebranou trakční elektřinu bude mít další pokračování u Městského soudu v Praze. Měl by rozhodnout o účinnosti, případně neúčinnosti zpětvzetí žaloby podané společností ČEZ Prodej. Vyplývá to z dnešního nálezu Ústavního soudu.[/quote]

Vrchní soud v Praze označil zpětvzetí za neúčinné, protože se společnost ČEZ Prodej k tomuto kroku odhodlala po vyhlášení rozsudku odvolacího soudu, který pro ni byl nepříznivý, a to za situace, kdy peníze už měla na účtu na základě dřívějšího opačného rozhodnutí. Vyvstala pak pochybnost, zda má zpětvzetí posuzovat odvolací soud, anebo soud prvního stupně. Ústavní soudci se přiklonili k druhé variantě.

„Ústavní soud dospěl k závěru, že příslušný je soud prvního stupně, proti jehož rozhodnutí se lze odvolat. V projednávané věci však místo toho rozhodoval o neúčinnosti zpětvzetí žaloby přímo odvolací soud, čímž upřel stěžovatelce právo na odvolání,“ uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

K podstatě sporu, tedy nároku na 800 milionů korun plus úroky, se ÚS nevyjadřoval. Šimáčková poukázala na to, že dosud neskončilo dovolací řízení u Nejvyššího soudu.

Spor má kořeny ve smlouvě z roku 2008, v níž si tehdejší Správa železniční dopravní cesty objednala u dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ elektřinu pro železniční dopravce na několik let dopředu. Následně se změnil zákon, který dopravcům umožnil nakupovat elektřinu přímo. Pro dopravce byl tento postup levnější, proto jej využili. SŽ následně odebrala a zaplatila pouze menší část z původně dohodnutého objemu energie.

ČEZ Prodej se obrátil na soud a požadoval zaplatit přes 800 milionů korun. Částka pak narostla o úroky a překročila miliardu. Justice rozhodovala opakovaně, zprvu žalobě vyhověla a SŽ proto peníze zaplatila.

Nejvyšší soud však rozsudek zrušil. Městský soud následně žalobu ČEZ Prodej zamítl, což potvrdil 20. května i vrchní soud. Firma ČEZ Prodej ovšem pár dní poté, ještě před nabytím právní moci rozsudku, vzala žalobu zpět s odůvodněním, že SŽ vlastně už peníze dříve zaplatila.

Vrchní soud v písemném znění rozsudku označil zpětvzetí za neúčinné. Následovala úspěšná ústavní stížnost ČEZ Prodej. Nejde však o definitivní tečku za sporem, jen o procesní rozhodnutí. O účinnosti zpětvzetí musí rozhodovat Městský soud v Praze. Bude se také čekat na další rozhodnutí Nejvyššího soudu.

 

Zdroj : ČTK