Invoitix

Po modernizaci bývalého nádražního hotelu v Pardubicích bude následovat rekonstrukce výpravní budovy, funkcionalistické stavby z 50. let. Správa železnic podepsala smlouvu se stavebními firmami. Práce na památkově chráněné stavbě budou zahrnovat renovaci stavebních konstrukcí, střechy, fasády i celého interiéru, uvedla organizace v tiskové zprávě.

Budově se vrátí původní podoba, zohlední ale současné požadavky. Předání staveniště je naplánované na duben, kdy začnou i první práce. Hotovo bude na konci roku 2026. Obnovu odbavovací haly spolu s východním a západním křídlem objektu za 833 milionů korun provedou společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a Eurovia.

Budova pardubického nádraží začala sloužit veřejnosti v roce 1958, památkáři ji považují za nejkvalitnější funkcionalistické nádraží s hotelem v poválečném Československu. Správa železnic už dokončila první etapu rekonstrukce, která se týkala zejména bývalého hotelu, nyní přijdou na řadu zbývající části nádražního objektu.

Druhá etapa prací zahrnuje rekonstrukci nádražní haly, východního provozního křídla a západního křídla s bytovým domem. Po dokončení tam bude v hale víc obchodních jednotek a modernizované toalety. Východní křídlo bude sloužit pro zajiš­tění provozu dráhy.

„Stavbaři provedou dispozič­ní úpravy v zázemí za­městnanců a rozšíří kancelářské prostory. Bezbariérový přístup zajistí výtah. Komerční prostory s ordinacemi a lé­kárnou se budou nacházet v přízemí a v prvním patře. Počítá se i s kompletní rekonstrukcí bytové části,“ uvedla mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.

V prvním roce prací stavební firma zrekonstruuje východní křídlo a polovinu haly, v dalším roce bude pracovat na západním křídle a druhé části haly. Jako poslední přijde na řadu bytový dům. „V průběhu stavby budou cestujícím k dispozici náhradní prostory s potřebným zázemím,“ řekla mluvčí.

Modernizace bývalého hotelu byla dokončena v roce 2023, stála 574 milionů korun. Státní organizace tam má vzdělávací a ekonomické centrum. Zároveň pokračuje dokončení modernizace železničního uzlu, která začala v září 2020. Náklady jsou kolem 6,4 miliardy korun. Součástí je lávka z nádraží na sídliště Dukla, vznikne nové přímé spojení mezi oběma lokalitami. Otevření lávky se očekává v květnu.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP