Správa železnic zřídí novou organizační jednotku pro vysokorychlostní tratě. Ta bude svým postavením a pravomocemi obdobou například oblastních ředitelství, fungovat však bude centrálně a věnovat se bude přípravě projektů i jejich následnou výstavbou, provozem a údržbou. ČTK o tom dnes informovala Správa železnic. V současnosti správa připravuje pět nových úseků rychlotratí. Stavba prvního by měla začít v roce 2026, provoz pak v roce 2030.

Zřízení nové organizační jednotky, kterou nyní schválila správní rada Správy železnic, podle organizace souvisí s dalšími kroky při přípravě této nové železniční sítě. Nová organizační jednotka, která ještě přesné jméno nemá, má podle správy pomoci zefektivnit řízení celé přípravy, protože její řízení dosáhne vyšší míry autonomie v rámci fungování Správy železnic. „V rámci nové organizační jednotky bude možné koncentrovat potřebné specialisty a efektivněji zajišťovat všechny činnosti související s vysokorychlostními tratěmi v Česku,“ řekl dnes ČTK mluvčí firmy Dušan Gavenda.

V současné době připravují projektanti podrobné dokumentace pro územní rozhodnutí pro pět úseků nových vysokorychlostních tratí. Pro další tři úseky Správa železnic nyní hledá dodavatele těchto materiálů. Letos by podle správy měly pokročit přípravné práce až 300 kilometrů rychlodráh.

Správa železnic při přípravě vysokorychlostních tratí vymezila prioritní úseky, které chystá ve zrychleném režimu. Jde o úseky Praha Běchovice – Poříčany, který je zatím v přípravě nejdál, dále Poříčany – Světlá nad Sázavou, Velká Bíteš – Brno, Modřice – Šakvice, Prosenice – Ostrava Svinov, Praha Vysočany – Lovosice/Litoměřice a Ústí nad Labem západ – státní hranice ČR s Německem.

Program rozvoje tzv. Rychlých spojení předpokládá vznik až 700 km nových vysokorychlostních tratí. Součástí sítě budou také terminály vysokorychlostní železnice, na které Správa železnic vyhlašuje architektonicko-urbanistické soutěže. Svou podobu již získaly terminály Praha východ a Roudnice nad Labem.

Zdroj : ČTK

DPP