[quote]Současný správce mýtného systému v Česku společnost CzechToll vloni zvýšila zisk po zdanění na více než 100 milionů korun. Meziročně je to o 74 milionů korun více. Tržby firmy naopak klesly o skoro 1,4 miliardy na 849 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy CzechTollu. Firma zajišťuje mýto od prosince 2019. Loni na něm stát vybral přes 11,5 miliardy korun, meziročně o 5,25 procenta více.[/quote]

Loňský rok byl prvním celým kalendářním rokem, kdy byl výběr mýta zcela pod správou CzechTollu. Výběry mýta vloni vzrostly, hlavním důvodem bylo rozšíření systému o skoro 900 kilometrů silnic první třídy. Zejména na jaře však výběry oslabila pandemie koronaviru.

Letos mýtné výběry dál rostou. Důvodem jsou především nové poplatky za hluk a znečištění, proti loňsku však roste i provoz. Za první půlrok dopravci zaplatili za mýto 7,08 miliardy korun. Meziročně je to o téměř 29 procent více.

CzechToll na konci roku 2019 vystřídal na pozici správce mýta rakouskou společnost Kapsch. Spolu s tím český podnik spustil nový elektronický systém mýtného založený na satelitní technologii. Ten CzechToll vybudoval společně se slovenskou partnerskou společností SkyToll. Za vybudování systému a jeho desetiletý provoz firma dostane od státu 10,75 miliardy korun.

CzechToll patří do investiční skupiny PPF. Založen byl v srpnu 2017. Na konci loňského roku firma zaměstnávala 52 lidí.

 

Zdroj : ČTK

DPP