Správa železnic získala ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 3,4 miliardy korun do svého letošního rozpočtu. Celkově tak bude letos hospodařit s více než 55 miliardami korun. Hlavní část peněz navíc půjde na investice, další bude mít správa na údržbu a opravy tratí. Dnes o tom informovala Správa železnic.

Rozpočet na investiční výstavbu Správy železnic letos stoupne o 2,7 miliardy korun na téměř 40,5 miliardy korun. Peníze půjdou hlavně na stavby na hlavním koridoru mezi Prahou a Ostravou, konkrétně na úseky Velim – Poříčany, Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí, uzel Pardubice s úsekem Pardubice – Rosice nad Labem – Stéblová nebo úsek Brno – Adamov – Blansko. Další část peněz správy využije na dokončovanou stavbu Soběslav – Doubí a další rozestavěné projekty. Navýšení rozpočtu má zajistit plynulé financování rozdělaných staveb.

Dalších 650 milionů korun bude mít správa na zajištění provozuschopnosti tratí. Využít je chce například na odstraňování následků neočekávaných událostí. Téměř 50 milionů korun dá na opravu havarijního stavu zabezpečovacího zařízení ve stanici Otrokovice. Kolem 42 milionů korun půjde na odstranění sesuvu a sanaci skal v úseku Karlštejn – Zadní Třebaň, dalších 40 milionů na dokončení sanace trati v úseku Strakonice – Katovice. Na řešení následků dvou mimořádných událostí ve stanici Bohumín je určeno 26 milionů korun.

Další část peněz správa použije na údržbové práce ve druhé polovině letošního roku. Celkem 50 milionů korun vynaloží Správa železnic na financování opravy úseku mezi Roztoky u Křivoklátu a Rakovníkem. Dalších 47 milionů půjde na opravu úseku z Liběšic do Úštěku na Litoměřicku.

Zdroj : ČTK