Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) neprodá výcvikové centrum pro piloty Czech Aviation Training Centre (CATC). Ani jedna z nabídek na odkup nesplnila očekávání podniku. Stát chce nyní podle deníku výcvikové centrum dál provozovat a do budoucna sám rozvíjet.

O chystaném prodeji střediska s leteckými simulátory informovalo ŘLP v září 2020. V plánu mělo prodat ve veřejné soutěži stoprocentní podíl ve společnosti.

Zájem o koupi projevila malajsijská společnost Skyvax, která ale nezaplatila zálohu ve výši 15 procent kupní ceny, takže Česko začalo vyjednávat s kanadskou společností CAE. Ani s ní se ale ŘLP na prodeji nedohodlo. „Žádný z návrhů nesplnil naše očekávání,“ potvrdil Mladé frontě Dnes mluvčí státního podniku.

Po krachu vyjednávání ŘLP razantně obměnilo vedení výcvikového střediska, upozorňuje deník. Antonína Jakubše na postu ředitele nahradila Marta Guthová a proměnou prošel i dozorčí orgán podniku. Od července tak v radě skončili například ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl nebo ekonom a bývalý generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka. Jejich posty obsadili členové vedení ŘLP.

Společnost CATC, jejíž hlavní aktivitou je výcvik a udržování kvalifikace pilotů, stevardů a mechaniků pro dopravní letadla, využívá 13 letových a jeden požární simulátor, například pro nejrozšířenější letouny typu Boeing 737 nebo Airbus A320. Většinu z nich podnik vlastní, dva má v pronájmu. ŘLP podnik koupilo v roce 2012 od ČSA za 280 milionů korun.

Zdroj : ČTK

DPP