monotrilho, sp

Analytici Picodi.com zkontrolovali ceny za veřejnou dopravu ve 45 městech po celém světě a porovnali náklady na dopravu s průměrnou čistou mzdou jednotlivých zemí.

V reportu se soustředili na ceny jednorázových a také měsíčních jízdenek, které umožňují neomezené cestování v rámci města.

Ve třech ze 45 měst je veřejná doprava pro občany zcela zdarma – v Lucembursku, v estonském hlavním městě Tallinu a v hlavním městě Malty, Vallettě.

Ze všech měst, která byla zahrnuta do tohoto průzkumu, za jednorázovou jízdenku musí zaplatit nejvíce obyvatelé Londýna (4,85 €), Curychu (4,44 €) a Osla (3,65 €). Nejvyšší ceny za měsíční jízdenky platí občané Londýna (253 €), Melbourne (178 €) a Dublinu (15  €). Pro srovnání, měsíční jízdenka v Praze stojí pouze 23 € (550 Kč).

Když porovnáme ceny měsíčních jízdenek s průměrnými měsíčními mzdami, nejméně příznivý poměr najdeme v São Paulu, kde jízdenka ke všem prostředkům veřejné dopravy ve městě stojí 14,3% průměrné mzdy. Na druhé příčce se umístil Istanbul se 7,5% a na třetí Londýn (7,4%).

V tomto žebříčku patří Praha mezi nejlevnější města – 30 denní jízdenka stojí 550 Kč, což je pouze 1,3% průměrné čisté mzdy. Tento výsledek je podobný poměrům ve Vídni (1,3%), Berlíně (1,0%) a Varšavě (po 1,7%).

Ceny veřejné hromadné dopravy v Česku

Také se blíže podívali na ceníky v 10 vybraných českých městech.

Z 10 velkých měst v republice můžeme najít nejdražší jednorázové jízdné v hlavním městě – v Praze. Koupíte ho tu totiž za 40 Kč. Naopak nejméně za jednorázový lístek zaplatí obyvatelé Hradce Králové, kde stojí pouhých 14 Kč. Pokud jde o měsíční předplatné, nejvíce za něj zaplatíte v Ústí nad Labem – 620 Kč. Nejméně pak v Olomouci (350 Kč).

Úplný seznam zahrnutých měst a provozovatelů veřejné dopravy naleznete zde.

Zdroj : Picodi.com