Vláda italské premiérky Giorgie Meloniové se vrátila k plánům na vybudování mostu mezi pevninou a Sicílií. O mostu uvažovali už staří Římané a desítky let se o něj snažily i některé novodobé vlády. Visutý most by měl být dlouhý 3,2 kilometru a podle vlády by byl nejdelším visutým mostem na světě. 

Italské ministerstvo infrastruktury oznámilo, že vláda schválila dekret, který umožňuje okamžité obnovení procesu plánování a výstavby projektu. V minulosti projekt brzdily finanční a geologické problémy. Naposledy ho před deseti lety tehdejší premiér Mario Monti odložil kvůli vysokým nákladům a technickým problémům.

Nový projekt počítá s mostem s jediným obloukem. Stavba by měla být zahájena v roce 2024 a provést by ji měla státn společnost pod kontrolou italského ministerstva financí. Předchozí návrh počítal s mostem mezi městem Villa San Giovanni v Kalábrii a místem severně od sicilského města Messina.

Ministerstvo infrastruktury označilo most za zelený projekt, který sníží znečištění oxidem uhličitým a ušetří čas a peníze všem, kteří se chtějí dostat přes úžinu. Bude také velkou turistickou atrakcí.

Zdroj  :ČTK

DPP