DPP

Známé pantografy na české železnici definitivně skončí, poslední vyjede do provozu naposledy v pátek 10. srpna. Následně bude vystaven v depozitáři Národního technického muzea v Chomutově. V tiskové zprávě o tom dnes informovaly České dráhy. Poslední jednotka tzv. žabotlamu, jak se vlaku přezdívá, dosud jezdí na trati z pražské Libně do Roztok u Prahy.

Na lince je dopravce po vyřazení z provozu plánuje dočasně nahradit například motorovými vlaky RegioNova. O další budoucnosti trati rozhodne probíhající tendr na její provoz po roce 2019. Ostatní pantografy byly vyřazeny už před časem a postupně nahrazeny jednotkami CityElefant.

Dráhy při příležitosti poslední jízdy vypraví ze Šumperka do Prahy muzejní pantograf, který pojede jako zvláštní vlak. O den později pak oba vlaky pojedou společně z pražské Libně do Chomutova. Dráhy k této akci nabízejí speciální jízdenky pro zájemce o poslední jízdu.

Pantografy jsou vlaky ze 60. let minulého století, přičemž výrazně překročily původně plánovanou životnost. Pantografy byly vyráběny ve Vagónce ve Studénce na severní Moravě v letech 1964 až 1968 a znovu v letech 1972 a 1973. Celkem jich bylo vyrobeno 62. Postupně se objevily v provozu po celé zemi, jejich stěžejním místem se stala Praha a její okolí.

Zdroj: ČTK