DPP

[quote]Stát v příštích čtyřech letech dá na dotacích v několika veřejných soutěžích 1,95 miliardy Kč na podporu výzkumných projektů v dopravě. Dotovány budou například projekty zavádějící nové technologické postupy a moderní řešení dopravy. Dnes o tom informovalo ministerstvo dopravy. Technologická agentura, která bude o dotacích rozhodovat, nyní vypsala první soutěž za 500 milionů Kč.[/quote]

Ministerstvo si od podpořených projektů slibuje řešení a technologické postupy, které budou mít společenský i ekonomický přínos v dopravě. Dotovány by měly být například projekty zaměřené na inteligentní dopravu, chytrá města, data v dopravě či projekty v automatizaci, digitalizaci a v navigačních družicových systémech. O dotace budou moci žádat výzkumné organizace i soukromé podniky.

Dotace jsou součástí výzkumného programu DOPRAVA 2020+, který ministerstvo připravilo společně s agenturou na podporu aplikovaného výzkumu v dopravě. „Jeho prostřednictvím nyní budeme moci podpořit výzkumné projekty v oblasti dopravy, pro které neexistoval ucelený finanční nástroj, a napomoci tak rozvoji celého sektoru,“ uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík.

První z několika soutěží vyhlásila Technologická agentura ve středu, rozdá v ní půl miliardy Kč. Jeden projekt může dostat maximálně 50 milionů Kč. Agentura bude soutěže do roku 2023 vyhlašovat každoročně.

 

Zdroj : ČTK