[quote]Ministerstvo dopravy podalo kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, podle něhož musí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu prošetřit námitky firmy Kapsch v mýtném tendru. Ministerstvo zároveň žádá o odkladný účinek pro rozhodnutí soudu. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).[/quote]

Stížnost bude řešit Nejvyšší správní soud. Jeho mluvčí Sylva Dostálová ČTK potvrdila, že soud podnět obdržel. Jak dlouho rozhodování potrvá, nechtěla předjímat. V průměru soud loni řešil kasační stížnosti 178 dní.

Krajský soud v Brně v polovině května zrušil rozhodnutí předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje z prosince loňského roku. ÚOHS v něm zamítl námitky společnosti Kapsch proti podmínkám mýtného tendru. Jde například o námitku, která se týkala porušování zásady rovného zacházení.

„Ministerstvo postupovalo v souladu se zákonem, a proto jsme proti rozhodnutí podali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu včetně návrhu na odkladný účinek,“ uvedl dnes Kremlík. Ministerstvo dopravy má ve sporu u krajského soudu pozici nepřímého účastníka.

Ministr podání kasační stížnosti avizoval už v pátek. Zároveň tehdy upozornil, že přípravy nového mýtného systému pokračují bez problémů a vše směřuje k tomu, aby byl spuštěn na konci letošního roku.

Kapsch podal k soudu dvě žaloby, ve druhé z nich, o níž soud zatím nerozhodl, chce docílit pozastavení platnosti smlouvy státu s vítězem tendru. O případných důsledcích této žaloby Kremlík nechtěl spekulovat.

V mýtném tendru zvítězilo konsorcium společností CzechToll/SkyToll, které uspělo s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun. Na pozici správce mýta tak na konci roku vystřídá společnost Kapsch.

 

Zdroj : ČTK

DPP