[quote]Stát připravuje 97 dopravních projektů, které by měly přispět k dalšímu rozvoji inteligentních dopravních systémů v Česku. Dokončeno bylo zatím 20 z nich za 1,85 miliardy korun, jde například o modernizaci telematických systémů na D1, vytvoření geoportálu nebo systému na automatické vedení vlaku. Dalších 27 projektů je rozpracovaných. Vyplývá to ze zprávy ministerstva dopravy, se kterou se v pondělí seznámí vláda. Letos by měly začít práce na dalších 18 projektech.[/quote]

Projekty jsou součástí Akčního plánu rozvoje inteligentních dopravních systémů (ITS) v ČR do roku 2020. Ten má za cíl rozvoj využití informačních, diagnostických či zabezpečovacích technologií, které používají například družicové a satelitní systémy.

Většina projektů, celkem 38, je zaměřena na silniční dopravu. Dokončených jich je sedm, na dalších 11 se aktuálně pracuje. K těm největším patří doplnění informačních portálů na dálnicích, dále doplnění systému automatického protinámrazového postřiku vozovky v rizikových lokalitách nebo výstavba tzv. chytré dálnice. Na ní budou umístěny technologie, které budou komunikovat s technikou ve vozidlech a řidiči díky tomu budou moci dostávat informace o provozu.

Dalších 24 projektů je na železnici, které se zaměřují na zautomatizování dopravy a modernizaci infrastruktury. Na vodní dopravu se zaměřují tři projekty a zbylých 32 akcí by měly přispět k rozvoji technologií napříč dopravními odvětvími. Tyto projekty jsou zaměřeny zejména na propojení veřejné dopravy.

Akční plán obsahuje pouze projekty státu, akce krajů a obcí v něm obsaženy nejsou.

 

Zdroj : ČTK