DPP

Stát rozdělil mezi 39 projektů půl miliardy korun z programu Doprava 2020+, který podporuje inovativní projekty v dopravě. Vybíral ze 199 návrhů. Vybrané projekty se věnují například automatizaci v dopravě, digitalizaci nebo novým postupům v jednotlivých dopravních i stavebních odvětvích. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Šlo o třetí soutěž v programu, v předchozích dvou kolech stát podpořil kolem 80 projektů.

Seznam podpořených projektů zahrnuje podle ministerstva všechny druhy dopravy. Například v rámci vodní dopravy dostane dotaci projekt zabývající se digitalizací vodní dopravy v rekreačních přístavech ČR, leteckého provozu se zase týká projekt na téma ochrany letectví před nízkoenergetickými lasery. Dalším podpořeným projektem, tentokrát zasahující do železniční dopravy, jsou také práce na hydraulickém tlumiči pro inteligentní kolejový podvozek nebo projekt dynamické opto-akustické metody hodnocení emisní hlučnosti železničního svršku.

Řešit se bude také nová generace statistik dopravních nehod pro policii, nová teoretická zkouška pro žadatele o řidičské oprávnění včetně posouzení schopnosti vnímat a předvídat riziko či projekt zkvalitnění výuky a výcviku motocyklistů s pomocí software pro automatickou analýzu telemetrických dat a algoritmů umělé inteligence. Další projekty se zaměřují na infrastrukturu, například na nové postupy při diagnostice nebo na vývoj nových kompozitů pro dopravní stavby. Řada projektů se dále zaměřuje na automatizaci v dopravě a nástup autonomních technologií.

V minulých kolech programu dostaly dotace například projekty zaměřené na tvorbu dopravních modelů a predikcí, životnost vozovek, diagnostiku mostních konstrukcí, autonomní řízení, elektromobilitu a ekologickou dopravu, bezpilotní řízení nebo také využití družicové navigace v dopravě.

Resort dopravy má pro financování výzkumných projektů vlastní program Doprava 2020+, který se zaměřuje na spolupráci výzkumných institucí a firem v oblasti aplikovaného a experimentálního výzkumu v dopravě. Správu programu má na starosti Technologická agentura ČR.

 

Zdroj : ČTK