Za mýtné na českých silnicích zaplatili dopravci v květnu 1,5 miliardy korun, meziročně o 14 procent více. Příčinou nárůstu jsou změny mýtných sazeb a zavedení nového poplatku za emise oxidu uhličitého. Na celkovém výběru se nový poplatek podílel 15 procenty. Počet pracovních dnů byl letos v květnu stejný jako loni. Za prvních pět měsíců letošního roku vybral správce mýtného systému CzechToll 7,06 miliardy korun, meziročně o 14,4 procenta více. CzechToll v květnu zaznamenal 101 milionů mýtných transakcí, meziročně o 0,7 procenta více. V tiskové zprávě o tom dnes informovala společnost CzechToll.

Většina, tedy 80 procent výnosů z mýta, v květnu tvořily poplatky za užití pozemní komunikace. Téměř pět procent výběru tvořily poplatky za externí náklady v důsledku znečištění ovzduší provozem a hlukem z provozu.

Na konci května systém elektronického mýtného registroval přibližně 854.000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho zhruba 675.000 automobilů mělo zahraniční registrační značky. K těmto registrovaným vozidlům vydal CzechToll dopravcům 653.000 kusů palubních jednotek.

Mýtné poplatky mají v Česku od 1. března čtyři složky, přibyla emisní složka. Na celkovém výběru se podílí největší částí, více než 80 procenty, poplatek za užití pozemních komunikací, více než 15 procenty pak nový poplatek za emise oxidu uhličitého, téměř čtyřmi procenty poplatek za znečištění ovzduší provozem a více než jedním procentem poplatek za hluk z provozu.

CzechToll patří do skupiny ITIS Holding, která zastřešuje aktivity skupiny PPF v oblasti inteligentní dopravní infrastruktury. Společnost na konci roku 2019 vystřídala na pozici správce mýta v ČR rakouskou společnost Kapsch. Průměrný měsíční výběr mýtného od vozidel s hmotností nad 3,5 tuny loni přesahoval 1,15 miliardy korun. Ředitel společnosti Petr Chvátal odhaduje celkovou výši mýtného vybraného v letošním roce na zhruba 15 miliard korun.

Zdroj: ČTK
DPP