Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) za loňský rok vykázal ztrátu 799 milionů korun, což je o dvě pětiny méně než v předchozím roce. Zároveň šlo o druhý ztrátový rok společnosti vůbec. Důvodem byla omezení v letectví v souvislosti s pandemií koronaviru. Výnosy vzrostly o 8,4 procenta na 1,998 miliardy Kč. V porovnání s předcovidovým rokem 2019 šlo ale o pokles o 52 procent. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Hlavním zdrojem příjmů podniku bylo podle ní poskytování letových navigačních služeb, které představovalo 88,8 procenta provozních výnosů. Počet letů nad ČR se loni zvýšil o 11,7 procenta na 423.792 pohybů letadel, což bylo ale stále o 53 procent méně, než před pandemií.

„Míra poklesu provozu v případě České republiky se pohybovala nad celoevropským průměrem, což je nepříjemný důsledek změny preferencí letových tras v souvislosti s dostatečnými kapacitami v sousedních vzdušných prostorech,“ uvedl generální ředitel podniku Jan Klas.

„Letní letová sezona měla ambice výrazně umazat naše poměrně velké ztráty z jarních měsíců v případě traťových tak i letištních služeb. Bohužel, podzimní období a rychlý nástup delta varianty koronaviru tento pozitivní trend opět zvrátil,“ dodal Klas.

Společnost loni investovala 695 milionů korun, což bylo zhruba deset procent pod plánem. Investice směřovaly především do přechodu na nový hlavní systém TopSky. Dále šlo o investice do spolupracujících systémů.

Řízení letového provozu loni zaměstnávalo 938 lidí, což bylo o 75 méně než v předchozím roce.

Zdroj : ČTK