[quote]Pandemie koronaviru je tu s námi už téměř měsíc a za tu dobu postihla a více či méně paralyzovala celou společnost. Zdá se, že hned zkraje přijatá opatření nám snad pomohla vyhnout se katastrofálnímu vývoji podobnému tomu v Číně, Itálii nebo Španělsku. To nejspíš především proto, že politická reprezentace výjimečně vyslyšela hlasy odborníků a na chvíli se chovala racionálně. První opatření tak byla definována předními odborníky na danou problematiku.[/quote]

Jakmile se situace začala vyvíjet podle stanoveného plánu, otěže jednotlivých odvětví opět pevně uchopili politici bez ohledu na to, zda jsou pro danou situaci kompetentní, nebo ne. Zatímco v Česku trestuhodně vázne státem řízená distribuce milionů roušek a respirátorů, Slovensko před Velikonocemi řeší problém kolapsu silniční dopravy způsobený nejspíš špatnou komunikací mezi vládou a policií. Tak společně věřme, že postupné uvolňování bezpečnostních opatření už brzy vrátí ekonomice a celému dodavatelskému řetězci jeho samoregulační funkci a my všichni budeme zase moci svou práci dělat tak, jak jsme byli donedávna zvyklí.

 

Všichni děláme, co je v našich silách: Logističtí provideři nabízejí bezplatnou distribuci zdravotnického materiálu a ochranných prostředků, dopravci nabízejí svým zákazníkům své služby mnohdy bez ohledu na ekonomický výsledek, většina z nás dále platí alespoň ty nejosvědčenější zaměstnance s tím, že rostoucí náklady se nám snad v budoucnu podaří vykompenzovat návratem k běžnému provozu. A taky jsme dlouho věřili, že si stát, resp. vláda uvědomují, že když oni pomohou udržet v chodu firmy, ty jim na oplátku nepošlou statisíce propuštěných zaměstnanců na pracovní úřady. Veškerá deklarovaná pomoc je ale koncipovaná v sekretariátech politických stran a v teple ministerských kanceláří zcela odtržených od reality; Je proto i přes dílčí úpravy stále pro většinu nejohroženějších subjektů nepoužitelná, navíc zacílená spíše na skupiny potenciálních voličů než na firmy zaměstnávající mnohdy desítky zaměstnanců, kteří se svými rodinami na jejich fungování plně závisejí. Je nejvyšší čas úvahy o politické prospěšnosti přijímaných opatření nahradit těmi o jejich prospěšnosti pro fungování ekonomiky a samotného státu. Nabízí se tak inspiraci hledat u odborníků, praktiků a lidí s reálnými zkušenostmi. Nebo by k něčemu takovému muselo být ještě hůř?

 

Zdroj : LogisticNEWS