DPP

Tokijské metro by mohlo během olympijských her v roce 2020 zkolabovat kvůli náporu sportovních fanoušků. Varuje před tím studie Azumy Tagučiho z jedné z tokijských univerzit. Prostřednictvím matematických modelů analyzovala pohyb fanoušků během hypotetického olympijského dne. Počítala s tím, že v době olympiády by mohlo k osmi milionům domácích cestujících přibýt 1,3 milionu pasažérů z řad fanoušků.

Nápor fanoušků logicky nejvíce dopadne na stanice v blízkosti olympijských sportovišť. Autor studie předpovídá, že na hlavních přestupních uzlech vzroste počet cestujících o deset až dvacet procent. Problém je, že i za běžného režimu je tokijské metro velmi vytížené a vlaky bývají nacpané. „Jakmile se objeví zácpa, tak se vytvoří dlouhé fronty, které pak zastaví celou síť,“ varoval Taguči.

Jedním z řešení by podle něj mohlo být nabádání místních obyvatel, aby zůstávali doma během olympijské špičky. Zaměstnanci by mohli pracovat z domova nebo si vzít dovolenou.

Autor studie také navrhuje, že by bylo možné uzavřít stanice nejbližší k olympijským stadionům a požádat návštěvníky olympijských soutěží, aby na ně dorazili pěšky. „Potřebujeme tuto mentalitu, že čekání a chůze jsou součástí potěšení ze sledování olympiády,“ poznamenal Taguči.

Olympijské hry v Tokiu se uskuteční od 24. července do 9. srpna 2020.

Zdroj: ČTK